top of page
Zdjęcie autoratomek@innerpeace

Jak myślimy i jak trauma na to wpływa?

Wszyscy myślimy inaczej. Istnieje jednak wzór, według którego możemy rozpoznać, co dzieje się w naszym umyśle i jak możemy to zrozumieć.


Nasze myśli możemy podzielić na 2 sfery: świadomą i podświadomą. Co można wytłumaczyć myślami, które kontrolujemy lub tymi, których nie kontrolujemy. Kontrolowane i niekontrolowane myśli pokrywają się z przykładami wyobraźni.


Kontrolowane myśli powstające w naszej świadomości można podzielić na 2 grupy: wybrane i stworzone.


Kontrolowane wybrane myśli to rzeczy, które świadomie postanowiliśmy zbadać. Niezależnie od tego, czy jest to zadanie w szkole/pracy, które jesteśmy zmuszeni wykonać, czy jest to nasze hobby, czyli nauka gry na instrumentach muzycznych, czy też nasze analityczne myśli, dzięki którym możemy zaplanować kolejne wakacje. Świadomie postanowiliśmy zwrócić uwagę na te rzeczy. Kora przedczołowa zapewnia nam tę zdolność.


Kontrolowane tworzenie myśli jest efektem naszej wyobraźni. Wyobraźnia łączy to, czego świadomie się nauczyliśmy, z informacjami przechowywanymi w naszej podświadomości. Możemy to zobaczyć na podstawie tego, co podsuwa nam nasza wyobraźnia, lub analizując sztukę i widząc schematy myślowe artysty w piosence, obrazie czy rzeźbie. Kluczową rolę odgrywają ciało migdałowate i hipokamp.


Niekontrolowane myśli, które pochodzą z naszej świadomości, można podzielić na 2 grupy: nabyte i posiadane.


Niekontrolowane nabyte myśli są budulcem naszej podświadomości. Tutaj przechowywane są nasze przekonania, oczekiwania, poczucie własnej wartości, doświadczenia somatyczne i wszystkie nasze traumy. Blokady te mają wpływ na sposób, w jaki rozmawiamy, wchodzimy w interakcję z ludźmi, chodzimy, korzystamy z pieniędzy i czujemy nasze ciało. Informacje te przechowują ciało migdałowate, hipokamp i kora przedczołowa.


Niekontrolowane myśli są intuicją. Jest to proces myślowy, który nabyliśmy od urodzenia. Jeśli nie zostanie zakłócony, pozwala nam odczytać subtelne wskazówki dotyczące środowiska i tego, co jest dla nas dobre, a co złe. Należy do naszej podświadomości i często zarządzają nim nasze jelita i pień mózgu.


Jak trauma wpływa na nasze myśli?

Jak wyjaśnił Pierre Janet, ojciec studiów traumatycznych w 1889 roku:

„Dopóki ludzie nie są w stanie zintegrować wspomnień traumy, fragmenty doświadczenia powracają w postaci intensywnych emocji, obrazów, doznań cielesnych i nieistotnych zachowań”.


Nieprzyjemne doświadczenia, które nabyliśmy, często rządzą naszym życiem, tak jak władca marionetek decyduje o kolejnym ruchu swojej zabawki. W naszym dynamicznym świecie mamy tendencję do podążania za wieloma rozrywkami, często po to, aby oszołomić i odrętwić się od bolesnych wspomnień, które chcą nas opuścić. To przeszłe narażenie pozostawia w nas presję, ciężar związany z emocjami, których nie rozpoznaliśmy i nie przepracowaliśmy. Często, gdy używamy naszego analitycznego umysłu, aby osiągnąć nasze cele, mamy trudności z utrzymaniem umysłu na właściwym miejscu i płynną realizacją naszych zadań. Innym razem możemy doświadczyć silnych wrażeń z naszego ciała z powodu nieznanych czynników wyzwalających, które powodują, że odczuwamy strach i myślimy, że ludzie lub sytuacja, w której się znajdujemy, są ryzykowni lub niebezpieczni. W innych sytuacjach nieprzetworzone doświadczenie może spowodować, że w naszym ciele wystąpią zaburzenia psychosomatyczne, które mogą skutkować licznymi chorobami, które zaburzają nasze wzorce myślenia dotyczące naszego zdrowia.


Czy kiedykolwiek doświadczyłeś, że nauczenie się nowej umiejętności, spróbowanie nowego jedzenia lub postawienie się w nowej sytuacji było tuż nad tobą? Jak pisze Janet: „Niezdolne do zintegrowania traumatycznych wspomnień, wydają się tracić zdolność przyswajania nowych doświadczeń (...)”.

Często nasze traumatyczne doświadczenia niszczą nasz obraz siebie, sprawiając wrażenie, jakby nie był w stanie się rozwijać w życiu. Możemy poznawczo wiedzieć, że nauczenie się nowych umiejętności i próbowanie nowych rzeczy jest w naszym zasięgu, ale coś nas powstrzymuje.


Z teorii ewolucji ego i teorii części dowiadujemy się, że każde nieprzetworzone doświadczenie pozostawia w nas psychiczny i somatyczny ślad. Możemy mieć 40 lat, być wykształceni i odnosić sukcesy, ale kiedy pojawia się konkretny czynnik wyzwalający, wracamy do poprzedniego siebie z momentu, w którym ten czynnik został zarejestrowany, dzięki czemu czujemy się i zachowujemy jakbyśmy mieli 5 lub 14 lat. Pozostawiając nas zdumionych tym, jak zareagowaliśmy na tak nieistotne rzeczy.


Nasze myśli bardzo często odzwierciedlają to, jak się czujemy.

Jeśli czujemy się bezpiecznie, nasze myśli są pozytywne, pogodne i pozwalają nam się uczyć.

Jeśli czujemy zagrożenie, nasze myśli są negatywne, pesymistyczne, pełne porównań i nie pozwalają nam łatwo się uczyć.


„Każde nasiono myśli zasiane lub pozwolono mu wpaść do umysłu i zakorzenić się w nim, produkuje własne, które prędzej czy później rozkwita w czyn i wydaje owoce w postaci okazji i okoliczności.

Dobre myśli przynoszą dobre owoce, złe myśli złe owoce.”

James Allen: Tak jak myśli ten człowiek


Praktyka uważności i terapii traumy może pomóc w procesie oczyszczania umysłu z ograniczających podświadomych myśli.

 


4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page